Hermelika izvira iz Kitajske in Koreje. V Evropi ga gojijo že od 16. stoletje, pri čemer je bila v Evropi cenjena predvsem zaradi zdravilnih učinkov.
V zdravilstvu se uporabljajo predvsem sveži listi, ki se jih polaga na rane. Lahko pa se iz njih iztisne tudi sok in iz njega naredi tinkturo.
Hermeliko najpogosteje uporabljamo pri oskrbi manjših ran in za razkuževanje ter preprečevanje vnetij pri opeklinah, čirih in vnetjih kože zaradi pikov žuželk. Poleg tega hermelika lajša tudi težave pri protinu in revmatizmu, priporočajo pa jo tudi za zdravljenje ran na želodcu, za uravnavanje kisline v želodcu in pri črevesnih obolenjih.
Rastišče
Rastlina uspeva na vseh tipih tal, čeprav ima najraje peščena in dobro prepustna tla. V naravi rastejo na pustih in suhih tleh, zaradi česar jih pogosto dodajamo na skalnjake.
Potrebuje sončno rastišče, uspevala pa bo tudi v svetli senci.
Z gnojenjem ne smete pretiravati, saj bo preveč dušika vzpodbudilo rast predolgih povešenih poganjkov, ki ne bodo v okras rastline. Za večjo gostoto poganjkov lahko slednje konec maja nekoliko porežete oz pincirate, s čimer boste spodbudili rast stranskih poganjkov.
Priprava zdravilnih pripravkov iz hermelike
Aromatizirano žganje
Aromatizirano žganje s hermeliko pripravite tako, da 50 g svežih listov hermelike namočimo v liter žganja in ga pustite stati tri tedne na sončnem mestu. Po treh tednih hermilikino žganje odcedite in prelijete v primerne steklenice.
Tinktura
Pripravite kozarec, v katerem boste pripravili tinkturo in vanj položite tretjino listov hermelike, ki ste jih predhodno natolkli. Nato dodajte dvakrat toliko 70% alkohola. Za tri tedne postavite na sončno mesto, nato pa precedite in tinktura je pripravljena. Več informacij o tinkturah najdete tukaj.
Imate kakšen domač recept ali izkušnjo? Delite jo z nami na naši Google+ strani.