Kalčki

Okusne majhne rastlinice – vzgojite svoje kalčke

Matevž

KalčkiZ zelo malo truda, lahko v izredno kratkem času na okenski polici vzgojite majhne rastlinice polne mineralov, vitaminov in drugih koristnih snovi. Govorimo seveda o kalčkih.

Kako kalimo kalčke

Za vzgojo lahko uporabite dve metodi – ali jih kalite v kalilniku ali pa v loncu s substratom. Semena, ki jih kalitev v kalilnikih navadno pojemo kar cela, medtem ko pri semenih, ki so zrasla na substratu uporabimo samo zelene dele. V obeh primerih pa uporabljamo kalice in odraslih rastlin. Kalice vsebujejo vse kar rastlina potrebuje za rast, zaradi česar so polne mineralov in vitaminov. Poleg tega so še čudovitega okusa in odličen dodatek številnim jedem.

Čeprav lahko kalice kalimo tudi v steklenih ali plastičnih lončkih, so kupljeni kalilniki navadno bolj praktični. Perforirano dno teh kalilnikov omogoča hitro namakanje semen, hkrati pa prepreči, da bi prekomerna vlaga povzročila nastanek plesni.
Ustrezna semena lahko najdete v številnih specializiranih trgovinah, ali pa jih naberite na lastnem vrtu. Ne uporabljajte pa semen, ki so namenjena setvi, saj so pogosto obdelana s pesticidi.

Uporabimo lahko celo rastlino…

Kalčki so majhne rastline, ki imajo razvito primarno korenino in preprost poganjek s kličnimi listi. Ker so polni vitaminov, vlaknin in proteinov, so kalički izredno kvalitetno hranilo. Na voljo imate preko 20 različnih vrst rastlina, ki jih lahko jeste v tej obliki, kar pomeni obilico različnih okusov. Kalčki za kalitev potrebujejo vodo in toploto, ne pa tudi svetlobo, zaradi česar jih lahko kalite tudi v omarah. Na svetlobo jih je potrebno postaviti samo, če želite, da so klični listi obarvani zeleno.

Za kalitev semena dobro namočite. Najbolje jih je pustiti v vodi preko noči. Lahko jih namakate tudi manj, vendar ne manj kot osem ur. Namočena semena nato enakomerno razporedite po kalilniku. Vsak dan semena 2-3 krat prelijte s svežo vodo in pustite, da se dobro odcedijo. Ko so rastline vzklile, jih prestavite v hladilnik, kjer bodo ostale sveže dalj časa.

…ali pa samo poganjke

Vsak, ki je že kdaj kalil krešo, ve kako enostavno je vzgojiti te okusne liste. Pri tem pa ni potrebno ostati samo pri kreši. Enako uporabna so tudi semena pese in zelja. Številni kuharji jih dodajajo k jedem zaradi njihovih izrazitih arom. Podobno kot kalčki jih lahko gojimo preko celega leta, vendar za razliko od kalčkov, nujno potrebujejo svetlobo. Navadno potrebujejo tudi kakšen dan ali dva več, da zrastejo do zadostne velikosti.

Najlažje jih gojimo tako, da jih posejemo na vlažen substrat. Semena enakomerno razporedimo po površini in jih nežno prekrijemo s substratom. Če boste posejali več semen istočasno, ne pozabite označiti loncev. Lonce nato prenesite na svetlo mesto na okenski polici. Redno zalivajte, da se substrat ne izsuši. Po nekaj dneh bodo kalice dovolj velike, da jih poberete. Pri tem vam ni treba vleči rastlin iz substrata, temveč jih enostavno porežite blizu površine.

Naš predlog: Enolončnica s kozicami, ananasom in kalčki

Potrebujete:

  • 125g kitajskih testenin
  • 1 žlica jedilnega olja
  • 30g narezanih gob
  • 2 sesekljana stroka česna
  • 1 velik paradižnik, sesekljan
  • 150g svežega ananasa
  • 1 žlička sladkorja
  • 750ml kokošje juhe
  • 750ml vode
  • 2 žlička limoninega soka
  • 2 sojine omake
  • 500g rakcev
  • ščepec kajenskega popra
  • 30g sojinih kalčkov
  • 1 mlada čebula, narezana na tanke trakove

Najprej skuhajte testenine. Nato v veliki posodi zmehčajte gobe in česen (ne sme porjaveti). Dodajte paradižnik, ananas in sladkor ter kuhajte dokler se paradižnik ne zmehča. Dolijte kokošje juhe in vode. Zavrite in dodajte limonin sok in sojino omako. Pokuhavajte 5 min. Dodajte rakce in kajenski poper ter kuhajte še 3 min. V juho vmešajte kuhane testenine, kalčke in čebulu ter postrežite.

Vir: All Recipes Asia, http://www.allrecipes.asia

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja