Rastlinjak ali plastenjak – pokrite grede

Matevž

Ali si želite podaljšati svojo rastno sezono? Bi si morda želeli vzgojiti lastne sadike in namnožiti okrasne rastline? Pa morda še prezimiti vse rastline, ki niso dorasle našim zimam? Vse to lahko dosežete s postavitvijo rastlinjaka ali plastičnega tunela. Seveda se izbira zdi enostavna, saj imamo samo dve možnosti – pa vendar katera bi bila boljša. Za lažjo primerjavo smo spodaj zbrali nekaj prednosti in slabosti rastlinjakov in plastičnih tunelov.

Rastlinjak

rastlinjakRastlinjaki oz. steklenjaki imajo veliko prednost, da je steklo odličen zadrževalec toplote. Kljub temu, da zadrži večino toplote v rastlinjaku pa je tudi izredno prepustno za svetlobo, saj prepusti več kot vse 90% svetlobe, ki pade na rastlinjak. Dodatna prednost stekla je tudi njegova odpornost na sonce in dež, saj ne bo porumenelo ali propadlo kot številni drugi materiali. V kolikor ga kombinirate z aluminijastim okvirjem, bo rastlinjak krasil vaš vrt tudi nekaj desetletij. Seveda pa kombinacija aluminij/steklo ni edina možnost, ki jo imate na izbiro. Na voljo imate tudi steklenjake z lesenimi ali železnimi okvirji. Slednja v primerjavi z aluminijem, potrebujeta nekaj več nege, saj je potrebno okvirje vsakih nekaj let prebarvati.
Žal pa imajo rastlinjaki kot vse dobre stvari tudi nekaj slabosti. Žal so v primerjavi s tuneli relativno dragi. Dodatna slabost je tudi pregrevanje, do katerega lahko pride v poletnih mesecih. V vročih suhih razmerah se lahko v rastlinjaku pojavijo različne bolezni in škodljivci kot so npr. pršice. Zaradi tega je pri načrtovanju rastlinjaka nujno dodati tudi senčenje in možnost hlajenja.

Plastični tunel

Nizka cena plastičnih tunelov (v primerjavi s steklenjaki), nam omogoča, da za podobno ceno postavimo precej bolj prostorno pokrito gredo. Velik volumen zraka, ki ga tunel prekriva bo tako zmanjšal temperaturna nihanja v poletnih mesecih. Nekoliko manjša prepustnost plastičnih folij pa razprši svetlobo, kar prepreči poškodbe rastlin zaradi žgočega sonca in ustvari enakomerno osvetlitev.
Slabosti plastičnih tunelov so slabša toplotna izolacija, saj plastična folija ne zadržuje toplote z enako učinkovitostjo kot steklo. Slabša osvetlitev in nižje temperature v pomladnih mesecih, nekoliko upočasnijo rast rastlin, zaradi česar bodo sadike nekoliko počasneje dosegle velikost primerno za presaditev na gredo. Slaba stran plastenjakov je tudi občutljivost folije. Čeprav je steklo precej krhko pa je plastična folija še nekoliko bolj občutljiva in jo lahko hitro preluknjamo že z bambusovo palico.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja